نشست تخصصی

تجربه نگاری عدالت پژوهی

پانزدهمین نشست تخصصی هسته عدالت پژوهی، صبح روز چهارشنبه هفدهم بهمن ماه ۹۷ با حضور دکتر حسین عیوضلو در سالن شهید طهرانی مقدم مرکز رشد برگزار شد تا اعضای هسته عدالت پژوهی مرکز رشد شنونده، تجربه های حدود سه دهه فعالیت ایشان در حوزه پژوهش و تحلیل نظریه عدالت اجتماعی (از مبنا تا نقطه اثر) باشند.

دکتر عیوضلو، عضو هئیت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)، متولد سال ۱۳۳۹ و  ورودی سال ۱۳۶۱ دانشگاه امام صادق(ع) است. دغدغه حوزه اقتصاد اسلامی و توجه به مباحث فلسفه اقتصاد، او را به تدریج علاقه مند به پژوهش و تحلیل مسئله عدالت اقتصادی می کند. پایان نامه کارشناسی ارشد خود را  به موضوع «الگوهای توزیع درآمد» به عنوان یکی از موضوعات مرتبط با عدالت اجتماعی اختصاص می دهد. اما در ادامه در دوره دکتری در دانشگاه تربیت مدرس، با توجه به مسئله بحث انگیر ارتباط عدالت و کارایی در دانش اقتصاد، رساله دکتری خود را به «بررسی و تحلیل امکان سازگاری معیارهای عدالت و کارایی در نظام اقتصادی اسلامی» اختصاص می دهد.

با اتمام دوره دکتری در سال ۱۳۷۹، به تدریج کوشش خود را جهت دغدغه همیشگی که طی کردن مسیر از مباحث نظری و تئوریک به مسائل واقعی اقتصاد ایران است، آغاز می کند تا با عبور از مقدمات بعیده نظری بر خلاف رویه برخی هم دوره های خود، عدالت اجتماعی را در نقطه اثر و حل مسائل روز جامعه دنبال کند. در این مسیر کارهای پژوهشی خود را نیز با این جهت گیری دنبال می کند؛ از طراحی انجمن علمی اقتصاد اسلامی ایران در سال ۱۳۸۲ تا انجام پروژه ای مهم در مجمع تشخصیص مصلحت نظام پیرامون شاخص های عدالت اقتصادی که در سال ۱۳۸۶ منتشر شد. همزمان در این ایام در تعامل با دکتر فرهاد نیلی در پژوهشکده پولی و بانکی، پژوهش جامع و گسترده ای در دستیابی به نظریه عدالت در جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد. پژوهشی که بعدها آغاز کاری جهت طراحی برنامه ششم توسعه براساس آن می شود. ایشان از سال ۱۳۹۰ و بعد از نشست مهم پژوهشگران عدالت با مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۱۳۹۰، به عنوان یکی از چهره های تأثیرگذار در اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت حضور داشته و از افراد تأثیرگذار در تدوین نظریه عدالت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بوده است.

 

دکتر عیوضلو در سال های اخیر به جهت گرایش به مطالعات اقتصاد پولی و بانکی، مجری پروژه طرح تحول نظام بانکی بوده و در آن تلاش کرده است تا مطالعات اسلامی پیرامون نظریه عدالت را در نهاد بانک به شکل تخصصی پیاده سازی نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در این نشست ضمن بیان تفصیلی تجربه های فوق پیرامون عدالت پژوهی، نگاه مسئله محور و طراحی یک قرارگاه و نهاد جدی جهت دنبال کردن موضوع عدالت را از لوازم اساسی حرکت درست جریان عدالت پژوهی در کشور دانستند و بر کارهای میان رشته ای و نگاه های چند بعدی در این حوزه تأکید کردند.

در بخش پایانی این نشست نیز اعضای هسته عدالت پژوهی به بیان پرسش هایی پیرامون تحلیل ایشان از جریان عدالت پژوهی و عدالت خواهی در کشور پرداختند و سوالاتی پیرامون برخی تجربه های عدالت پژوهی ایشان طرح کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا